У ”Политици” о овогодишњем такмичењу у оквиру Гитар мини феста „Михаило Златковић“

Вредно је пажње и помена да у овим временима још постоје деца која желе да се баве нечим што је релативно захтевно, каже професор Срђан Тошић, председник стручног жирија

Аранђеловац – У Основној музичкој школи „Петар Илић” недавно је у оквиру Гитар мини феста (ГМФ) „Михаило Златковић” трећи пут одржано гитарско такмичење ученика основних музичких школа Србије. Овогодишње надметање гитарама било је најбројније до сада и окупило је више од 30 такмичара из Београда, Ниша, Ваљева, Смедерева, Смедеревске Паланке, Младеновца, Велике Плане, Гроцке и Аранђеловца. Жири су чинили професори Срђан Тошић, Богдан Благојевић, Александар Сарбић, док је секретар жирија био професор Борис Поповић.

Такмичари су се надметали у три категорије, а победила је Калина Јовановић из Ваљева (школа „Живорад Грбић”), која је добила плакету с ликом Михаила Златковића, рад ликовног уметника Марка Николића и школску класичну гитару.

Другопласирани је био Лука Симеуновић из аранђеловачке Основне музичке школе „Петар Илић” који је награђен сталком за гитару, док је треће место освојио Андрија Младеновић из Ниша (Музичка школа Ниш) добивши стопицу за гитару и комплет гитарских жица. Њих троје понели су и златне медаље као најуспешнији такмичари у својим категоријама, док су остали првонаграђени и другонаграђени учесници добили дипломе.

За најбољег гитарског педагога такмичења проглашен је професор Лука Јездић из Ваљева из школе „Живорад Грбић” који је награђен плакетом, дипломом и монографијом о великом аранђеловачком и српском оперском уметнику Живану Сарамандићу.

Музички педагог, врсни познавалац музике и један од професора Михаила Златковића у чију част се одржава и гитарско такмичење, професор Срђан Тошић био је у улози председника стручног жирија.

– Мислим да је врло вредно пажње и помена да у овим временима још постоје деца која желе да се баве нечим што је релативно захтевно. Треба вежбати, треба се посветити, изаћи у јавност, одсвирати упркос треми. Ниво њиховог умећа је одличан с обзиром на то да прво полугодиште још траје и да ће у врху форме бити тек у марту, априлу. Гитара је универзални инструмент и може да привуче свакога. Доступна је, приступачна. може зачас да се претвори у инструмент који је пригодан за друштво, што неки други инструменти не могу баш тако лако. Репертоар који на гитари може да се свира примамљив је и пријемчив деци, али је и квалитетан што су и разлози да се деца опредељују за њу. Иначе, Михаила сам знао још док је био ђак средње школе и тада је скретао пажњу на себе – објаснио је Тошић изражавајући част што је био учесник овог фестивала и подсетио да је Златковић био изузетан музичар, веома запажен на испитима и на Факултету музичке уметности.

– На овом фесту даје се примат музици, младим уметницима и он пружа прилику да баш у периоду, када такмичења још нису почела гитаристи прођу неку врсту провере. Важно је да се пропагира гитарска, класична уметничка музика међу младима и да се пружи могућност да сви покажу своје умеће, знање и све то у Михаилову славу – казао је Иван Златковић, организатор и Михаилов отац.

Ученици, њихови наставници и родитељи похвалили су „Арт дружину” и ОМШ „Петар Илић” из Аранђеловца за добру организацију и домаћинску срдачност. Подаци казују да је сваке године све више учесника, а сви се слажу у томе да и учеснике и организаторе окупља љубав према музици, која је увек победник.

Михаило Златковић (1994–2020) завршио је Основну музичку школу „Петар Илић” у Аранђеловцу у класи професора Младена Жица и Милоша Мијаиловића, Средњу музичку школу „Јосип Славенски” у Београду у гитарској класи професора Ненада Кондића и дипломирао на Одсеку за класичну гитару на Факултету музичке уметности у Београду у класи професорке Вере Огризовић.